Technologia szkieletowa

Domy, które są wznoszone w technologii szkieletu drewnianego jeszcze do niedawna funkcjonowały na rodzimym rynku pod nazwą „Kanadyjczyków” i wzbudzały niewielką ciekawość wśród lokalnych inwestorów, przy jednocześnie olbrzymiej popularności w krajach skandynawskich czy też Ameryce Północnej. 

Budowa szkieletu

Technologia budynku szkieletowego polega w głównej mierze na wzniesieniu konstrukcji, opartej o szkielet wykonany z drewna świerkowego lub sosnowego, który na dalszym etapie jest wypełniany materiałami izolacyjnymi zabezpieczanym poszyciem od zewnątrz, jak również wewnątrz budynku.

Materiał konstrukcyjny

Za podstawowy materiał konstrukcyjny do budowy służy drewno konstrukcjne z certyfikatem C24 … Deski do budowy ścian zewnętrzych mają szerokość 140 mm. W konstrukcji wydzielane są otwory na drzwi i okna a strefy podokienne są dodatkowo wzmacniane.

Poszycie szkieletu

Wypełnienie

Dobór materiałów

Stropy

W przypadku domów szkieletowych również stropy stanowią konstrukcje drewniane. Więźbę można wykonać bezpośrednio na placu budowy lub też zaprojektować jako gotowy wiązar. Także i w tym przypadku niezwykle ważna jest precyzja. Konstrukcja szkieletowa nie przyjmie ciężkich stropów żelbetowych, dlatego zazwyczaj poleca się lekkie konstrukcje dachowe. 

Posadowienie 

Fundamenty domów szkieletowych budowanych przez AMIGODOM niczym nie rożnią się od fundamentów stosowanych w konstrukcjach murowanych. Wysokość

Domy szkieletowe można stawiać zarówno na ławie, płycie betonowej, lub też na ścianach fundamentowych, jeśli dom jest podpiwnioczony. Wysokość posadowienia wynosi przeważnie min.15-20 cm, ze względu na ochronę części przyziemnej elewacji.